Sosyal Ticaret Nedir? Nereye Gidiyor?

Sosyal Ticaret Nedir? Nereye Gidiyor?

Sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın gelişmesiyle paralel seyreden sosyal ticaretin, önümüzdeki yıllarda pazardaki payını arttırarak daha da büyümesi bekleniyor.

Her sosyal medya kullanıcısının yakından bildiği, daha doğrusu maruz kaldığı sosyal ticaretin hayatımıza girişi; 2005 yılına dayanıyor. Zaman içerisinde alışkanlıklarımıza yön verecek kadar olgunlaşan ve kısaca e-ticaretin bir dalı olarak tanımlanabilen sosyal ticaret; elde ettiği bu muhteşem gücü büyük ölçüde sosyal medya platformlarına borçlu. Nitekim insan eliyle çizilmiş fiziki sınırları tanımayan, neredeyse her noktadan erişim sağlanabilen ve trend belirleyici bir role sahip olan sosyal medya platformları; sosyal ticaret için de büyük fırsatlar yaratmasıyla biliniyor.

Ana hikâyeyi özetleyecek olursak pazarı domine eden aynı zamanda sosyal platformların da gücünün farkına varan markalar, zamanla bu platformlarda dijital pazarlama kanalları oluşturmaya başlıyor ve süreç içerisindeki her yeni girişim de sosyal ticaretin gelişimi açısından aktif bir rol oynuyor.

Sosyal Ticaretin Kullandığı Platformlar

Yazımızın tam da bu noktasında, “Peki nedir bu sosyal platformlar?” dediğinizi duyar gibiyiz. O hâlde sizleri daha fazla meraklandırmadan, sosyal ticaret gerçekleştirilen platformların başlıcalarını dikkatinize sunmakta fayda var.

Konuyu temellendirmek adına bu platformları, kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Facebook
  • Instagram
  • Shopify
  • Pinterest
  • YouTube
  • Twitter

Markalar Sosyal Ticaret Yapacağı Mecraları Neye Göre Belirliyor?

Sosyal platformların aktif kullanıcı sayıları, marka tercihlerini büyük ölçüde etkiliyor. 2 milyardan fazla kullanıcısı olan Facebook, %94 oranıyla markaların ilk tercihi oluyor. 1,5 milyar kullanıcıyla onu takip eden Youtube, %45 oranında tercih ediliyor. Burada dikkat çeken bir diğer bilgi ise perakende markalarının %91’inin 2 ya da daha fazla sosyal medya platformu kullanıyor olması.

Sosyal Ticareti Güçlü Kılan Nedenler

Hiç şüphesiz sosyal ticareti bu denli güçlü kılan nedenlerden ilki, sosyal platformların sağladığı kolaylık ve pratiklik. Başlangıçta kişisel paylaşımlarımızı yaptığımız bu platformlar; zamanla online alışveriş yapmak, gündemi takip etmek, müzik dinlemek gibi pek çok farklı amaç için kullanılmaya başlandı. Zamanla trend belirleyici bir güç kazanan sosyal platformlar, markalar tarafından da sıkıca takip edilen alanlar hâline geldi. Zira söz konusu platformların amaçlarının genişlediğini gören markalar, burada kendi dijital pazarlama faaliyetlerine de bir alan oluşturmaya başladı. Sosyal ticaretin kullanıcısına sağladığı en büyük avantajlardan biri ise ürünler hakkında yazılan yorum ve puanlamaların herkes tarafından anında görülebilmesi. Takdir edersiniz ki bu durum, sosyal ağların şirketler tarafından itibar platformu olarak kabul görmesini sağlıyor ve etkili bir sosyal medya yönetimi zorunlu hâle geliyor.

Sosyal Ticarette Öne Çıkan Bir Yöntem: Influencer Marketing

Sosyal ticaret gerçekleştiren markalar, mümkün olan en organik yolla tüketicilere ulaşmayı hedefliyor. Bu amaçlar doğrultusunda geleneksel dijital pazarlama yöntemi yerine influencer marketing yolu tercih ediliyor. Bu yöntemde ise sosyal medya platformlarında yüksek etkiye sahip olan ünlüler aracılığıyla ürünlerin tanıtımı yapılıyor. Dayatılan reklamlardan ziyade bireyin öz iradesiyle takip ettiği fenomenlerin paylaşımlarında gizlenen reklamlar; tüketici açısından daha kabul edilebilir oluyor. Dayatmadan kaçmak isteyen tüketicilerin Blu TV, Netflix ve Youtube Premium gibi platformlardan ücretli üyelik almaları ise bu söylemimizi temellendiriyor. Bu durum da sosyal medyadaki influencer marketing sisteminin önünü açıyor.

Doğru Adımlarla Gelecek, Sosyal Ticaretin Olabilir

Sosyal ticaret, zaman içerisindeki bu sıra dışı büyüme performansına rağmen hâlâ istenilen seviyelere ulaşabilmiş değil. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise kişisel bilgilerin verildiği sosyal ağlar üzerinden banka bilgilerinin paylaşılmasına sıcak bakılmaması. Son dönemde sosyal medya devlerinden Instagram ve Facebook gibi platformların uygulama içerisine alışveriş sekmeleri yerleştirmesi, her ne kadar sosyal ticaretin önünü açsa da dolandırıcılık olaylarına karşı ekstra önlemlerin de alınması gerekiyor. Tüm sorunlara rağmen sosyal medyanın ve dijital pazarlamanın gelişmesiyle paralel seyreden sosyal ticaretin, önümüzdeki yıllarda pazardaki payını arttırarak daha da büyümesi bekleniyor.