Sosyal Medya Üzerinden Etkin Satış Yapmak İsteyenler, Bunlara Dikkat!

Sosyal Medya Üzerinden Etkin Satış Yapmak İsteyenler, Bunlara Dikkat!

Sosyal medya platformlarında geçirilen zamanı göz önünde bulundurursak, sosyal medya pazarlamasının ne kadar sağlam temeller üzerine kurulduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Peki, bu pazarlama yöntemini kullanarak gelir elde etmek isteyenler, nelere dikkat etmeli?

Teknolojinin gelişimi, diğer pek çok alanda olduğu gibi pazarlama stratejilerinde de zorunlu bir değişimi gerekli kıldı. Tabiri yerindeyse içinde yaşadığımız bu dijital dünya tüm işletmelere, “Hayatta kalmak istiyorsanız, bana ayak uydurmak zorundasınız!” diyor. Tam da bu noktadan hareketle yeniliklerin gerisinde kalmak istemeyen işletmeler; ürün veya hizmetlerini tanıtmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve organik etkileşimler kurmak adına dijital pazarlamanın önemli bir kolu olan sosyal medya pazarlamasını gündemlerine almak durumunda kalıyor. Üstelik az önce de belirttiğimiz gibi bu bir seçenek değil, zorunluluk… İşletmelerin benimsediği ve uygulamaya aldığı bu dijital pazarlama stratejisi, büyümelerinde önemli bir rol oynuyor ve sabit müşteri kitlelerini genişleterek marka bilinirliklerini artırıyor.

Bir Markanın Olmazsa Olmazı: Sosyal Medya Hesabı

Günümüzde insanların sosyal medya platformlarında harcadığı zamanı göz önünde bulundurursak, sosyal medya pazarlamasının ne kadar sağlam temeller üzerine kurulduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Öyle ki artık bütün markaların fiziki bir mağazasının yanı sıra, e-ticaret sitesi ve sosyal medya hesabı da bulunuyor. Üstelik fiziki mağazası olmayan ve sadece sosyal medya üzerinden satış yaparak faaliyet gösteren işletmelerin sayısı da azımsanamayacak bir boyutta… Bu durum da sosyal medya yönetiminin önemini ortaya koyuyor. Hâl böyleyken pek çok girişimcinin aklına, “Sosyal medya üzerinden nasıl etkin satış yaparım?” sorusu geliyor. Şimdi hazırsanız hep birlikte bu soruya yanıt aramak istiyoruz.

Sosyal Medya Üzerinden Dijital Pazarlama Teknikleri

Öncelikle işletme olarak sosyal medya kullanımı ile web sitenize veya fiziki mağazanıza da insan trafiği çekebileceğinizi belirtmek isteriz. Bu yola çıktığınızda öncelikle sosyal medya platformlarından “ticari hesap” açmalısınız. Nitekim bu hesap size bir dijital bir işletme imkânı sunacak ve yapılan her satış için kullandığınız platform tarafından vergilendirmeye tabi tutulacaksınız. Bu adımdan sonra artık dijital mağazanıza ürünlerinizi yüklemeye başlayabilirsiniz! Yüklemeye başlayabilirsiniz dedik ancak daha yolun başındayız. Zira gönderilerinizde kullandığınız profesyonel fotoğraf çekimi ve doğru hashtag kullanımı, önem vermeniz gereken en temel iki faktör olarak karşınıza çıkıyor. Örneğin takı satan ticari bir hesaba sahipseniz, gönderilerinizde sergilediğiniz ürünlerinizin altında kullanacağınız hashtag’ler, #takı #aksesuar #küpe şeklinde olmalı. Buradaki temel hedefiniz ise bahsi geçen hashtag’leri inceleyen kullanıcılara ulaşmak. Çünkü #küpe hashtag’inde gezinen biri, küpe satın almaya daha yakındır değil mi?

Sponsorlu Reklamlara Gereken Önemi Verin

Sosyal medya üzerinden etkin satış yapabilme konusunda bir diğer önemli faktör ise etkileşimi arttırmak için sponsorlu reklam vermek. Burada sponsorlu çıkacağınız gönderinin, profesyonel ve göz alıcı görsellerden oluşması gerektiğini de aktarmadan edemeyeceğiz. Doğru ve estetik bir reklam ile ürününüzün tanıtımını yapabilir, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Takipçi kitlesi oluşturmak adına büyük hesaplarla ortak veya bireysel olarak sürpriz çekilişler de düzenleyebilir ve hediyeler dağıtabilirsiniz. Başlangıçta söz konusu hediyelerin çok pahalı olmasına da hiç gerek yok. Örneğin pazarladığınız ürünü hediye etmekle başlamak, akıllıca bir seçim olabilir.

Influencer Marketing Yöntemini, Aklınızdan Çıkarmayın

Sosyal medya üzerinden satışları ve tanınırlığı arttırmak için yaygın olarak kullanılan bir başka yöntem ise influencer marketing olarak biliniyor. Nitekim sıklıkla takip edilen ve trend belirleyici yönleri olan ünlü kişilerle yapacağınız reklam anlaşmaları, ürünlerinizi öne çıkarmada büyük avantaj sağlayabilir. Burada da dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ürün-fenomen uyumu. Eğer ürününüzün hedef kitlesi, reklam anlaşması yaptığınız influencer’ın takipçi kitlesi ile uyuşuyorsa, büyük oranda başarı sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde ise istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.
Özetle; global markalardan yerel işletmelere kadar geniş bir yelpazede kullanılan sosyal medya pazarlaması, size büyük fırsatlar sunuyor. Pazarladığı ürünün müşteri kitlesinin bulunduğu platformlarda çalışan markalar başarılı olurken, bu dengeyi sağlayamayanlar ne yazık ki yerinde sayıyor. Gelecek yıllarda da markaların gündeminde kalmaya devam edecek olan sosyal medya platformları, bu sayede pek çok ürünü tüketicilerle buluşturmaya devam edeceğe benziyor.