Influencer Marketing: Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Sağlar?

Influencer Marketing: Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Sağlar?

Markalara faydası saymakla bitmeyecek olan influencer marketing sayesinde, global markaların yanında küçük işletmeler de bilinirliğini arttırabiliyor.

Son yıllarda küresel ölçekte ses getiren ve günden güne ülkemizde de yaygınlaşan influencer’lığı, “oldukça sıra dışı bir meslek” şeklinde tanımlayabiliriz. Dilimizde “etkileyen kişi” anlamına gelen, sosyal medya platformlarında büyük kitlelere hitap eden ve böylelikle trend belirleyen influencer’lar; tıpkı Türkçedeki karşılıkları gibi yaptıkları tanıtımlarla tüketicilerin satın alma kararlarına kolayca etki edebiliyorlar.

“Peki, nasıl oluyor bu iş?” dediğinizi duyar gibiyiz… O zaman hep birlikte inceleyelim!

Influencer’lar Nasıl Gelir Elde Ediyor?

Milyonlarca organik takipçisi bulunan influencer’lar, sahip oldukları insan kaynağı sayesinde maddi gelir elde ediyor. Nasıl mı? Sosyal medyanın gücünün farkında olan pek çok markanın dijital pazarlama operasyonlarında aktif rol alarak… Nitekim çoğu zaman trend belirleyici roldeki influencer’lar sayesinde markalar; ürünlerini daha önce hiç ulaşamadığı bir kitleye sunabiliyor ve ardından satış rakamlarını arttırabiliyor. Tabii ki bunun da firmalara bir bedeli oluyor… Literatüre influencer marketing şeklinde giren bu dijital pazarlama biçiminin gerçekleştirildiği yer ise sosyal medya platformları.

Neden Sosyal Medya?

Birçoğumuzun bildiği gibi çok da uzak olmayan bir geçmişte satın alma işlemlerini geleneksel yöntemlerle gerçekleştiren kullanıcılar; fiziksel bir mağazaya gidip oradaki satış temsilcilerinden bilgi alıyor, sonrasında ise kararlarını veriyorlardı. Ancak e-ticaretin gelişimiyle birlikte tüketiciler, daha önce o ürünü ve mağazayı deneyimleyen kişilerin görüşlerinden yararlanma şansına sahip olmaya başladı. Bu deneyimleri gözlemlemenin en basit yolu ise kısıtlamaların pek mümkün olmadığı ve kullanıcılarına alışılagelmişin dışında bir özgürlük sunan sosyal medya platformlarıydı. Bu noktada “sosyal ticaret” şeklinde adlandırılan pazarlama biçimi ortaya çıktı ve influencer marketing yönteminin önü açılmış oldu.

Influencer Marketing Yönteminin Güç Kaynakları

Yöntemin tanımının ardından güçlü unsurlarını da sıralamanın yerinde olacağını düşünüyoruz. Tüketicilerin anlık geri bildirimleri doğrultusunda sürekli kendini yenileyebilen bir dijital pazarlama çeşidi olan influencer marketing, geleneksel pazarlama yöntemlerine nazaran daha çok insana temas edilebilmesine olanak sağlıyor. Bunların yanı sıra kendisini kanıtlamış bir influencer sayesinde markanızın güvenilirlik oranı da büyük ölçüde artıyor ve tüketici üzerinde satın alma isteği uyanıyor.

Influencer Seçiminizde Bunları Gözden Kaçırmayın!

Markaların dijital pazarlama stratejilerinde önemli bir yer edinen influencer marketing yönteminde başarı sağlamak için birkaç püf noktası bulunuyor. Bunları da açıklamalarıyla birlikte okuyucularımızın dikkatine sunmakta fayda görüyoruz.

  • Tanıtımı Yapılacak Ürün İle Örtüşen Profiller

Çalışılacak kişiyi belirlerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, tanıtımı yapılacak ürününüzün influencer’ın kitlesiyle olan uyumudur. Örneğin herhangi bir kozmetik ürününün tanıtımı için tercih edilmesi gereken influencer’lar, Youtube platformunda makyaj içerikleri üreten kanallardan seçilebilir.

  • Hedef Kitleye Uygunluk ve Yüksek Etkileşim

Influencer seçiminde ön plana çıkan bir diğer etken ise iş birliği yaptığınız kişinin takipçi sayısının yüksekliğine aldanmamak. Nitekim sizler için organik takipçili ve her paylaşımı yüksek etkileşim alan kişilerle anlaşmak daha verimli olacaktır. Dikkatli olun! Takipçi satın alan bir hesabın organik etkileşim sayısı düşük olacağından, gerçekleştirilecek herhangi bir reklam çalışması da istenilen sonucu veremeyebilir.

  • Doğru Platform Seçimi

Hedef kitlenizin hangi platformu aktif olarak kullandığını belirlemeniz ve o sosyal medya platformundaki influencer’larla çalışmanız da büyük önem taşıyor. Dijital pazarlama yapacağınız ürünü, sadece bu şekilde doğru kişilerin karşısına çıkarabilirsiniz.

Uzun Yıllar Gündemimizde Kalmaya Devam Edecek
Özetle; markalara faydası saymakla bitmeyecek olan influencer marketing sayesinde, global markaların yanında küçük işletmeler de bilinirliğini arttırabiliyor. Bunun yanı sıra bahsi geçen yöntem sayesinde, reklam engelleyiciler gibi sorunlarla uğraşmadan doğrudan hedef kitlenizin karşısına çıkabiliyor ve ürünlerinizi pazarlayabiliyorsunuz. Influencer’ların sosyal medya üzerinden trend belirleyici olduklarını göz önünde bulundurursanız, markanıza sağlayacağı değeri daha net görebilirsiniz. Çoğu pazarlama yönteminden daha etkili olduğu kanıtlanan influencer marketing sistemi, gelecek yıllarda da kendisine yenilikler katarak gündemimizde kalmaya devam edeceğe benziyor.