Etkili Bir Influencer Olmak İçin Ne Yapmalı?

Etkili Bir Influencer Olmak İçin Ne Yapmalı?

Hedef kitlelerine ulaşıp müşteri potansiyelini genişletmek isteyen markalar, trend belirleyici influencer’ların önünde âdeta kuyruğa giriyor! Peki etkili bir influencer olmak için ne yapmak gerekiyor?

Günümüzde Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında belirli bir kitleye ulaşan herkes, dilerse influencer dünyasına katılarak trend belirleyici olabiliyor. Herkesçe merak edilen ve belki de çoğu insanın özenerek baktığı bu meslek, oldukça popülerleşti. Tam da bu noktada yazımızda; influencer olmak için nereden başlanmalı? Sosyal medyada ilgi çekici içerikler nasıl hazırlanabilir? Influencer olmaya giden yolda hassas noktalar nelerdir? Geniş kitlelere ulaşmak ve markalarla kazançlı anlaşmalar yapmanın sırrı ne? Gibi pek çok soruya ışık tutacağız.

Influencer Olmak İstiyorum, Nereden Başlamalıyım?

Etkili bir influencer olmak için öncelikle ilgi ve yeteneğinizin olduğu bir alanı tespit etmeli ve ardından oraya yoğunlaşmalısınız. Örneğin moda alanına eğilenler için trendleri takip etmek, kaliteli fotoğraf çekimleri, piyasa ürünlerinin dışına çıkıp bireysel tarz oluşturmak; en etkili yöntemlerden. Yine sağlıklı beslenmeyle ilgili profil oluşturanlar da günlük olarak hazırladığı öğünleri veya bol proteinli içecekleri paylaşarak, hedef kitlesinin ilgisini çekebiliyor. Bunların yanı sıra; spor, mizah, traveler ve müzik gibi alanlarda da kitleleri bir araya getirme imkânı mevcut. Tabii ki belirlediğiniz alanda kendinizi güncel tutmanız, trendleri takip etmeniz, çizginizden ayrılmayan paylaşımlar yapmanız, kısacası etkili bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmeniz; profilinizin gelişimi açısından kilit bir rol oynayacak.

İlgi Çekici İçeriklerin Sırrı Ne?

Sosyal medya platformlarındaki profilinizin bütününün, dijital dünyadaki kimliğiniz olacağını asla aklınızdan çıkarmayın. Nitekim tüm paylaşımlarınızla, takipçi kitlenizin zihinlerine kalıcı olarak kodlanacaksınız. Bu kodların çağrıştırdığı duygular; neşe, mutluluk, dinginlik ve pozitiflik ise gönderilerinizin bıraktığı etki azami seviyede seyredebilir. Öte yandan tüm sosyal medya kullanıcıları, profilinizi ziyaret ettiğinde ilk olarak biyografi kısmınızla karşılaşacaklar. Bu yüzden ilgi çekici olması adına hesabınızın biyografi kısmında; yeteneklerinizi, insanların size ulaşabilecekleri e-posta adresinizi, tam adınızı ve kendinizi tanıtan kısa bilgileri konumlandırmalısınız. Sizinle bütünleşen bir profil resminin de uzun vadede kendi markanızı yaratmanıza olanak sağlayacağını unutmayın ve başlarken seçiminizi buna göre yapın.
Bu aktardıklarımızın yanında ilginiz olan alanda oluşturduğunuz içerikleri, sosyal medya hesabınıza belirli aralıklarla yüklemek için planlamanızı mutlaka yapın. Kullandığınız sosyal medya platformu ne olursa olsun etkili bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Nitekim algoritmalar tarafından öne çıkarılmanızı sağlayacak en önemli şey, gönderilerinizin istikrarlı bir zaman dilimiyle paylaşılması… Kullanılan sosyal medya platformuna göre değişkenlik gösterse de özellikle çarşamba günleri paylaşım yapmak, en uygun zaman olarak görülüyor. Youtube platformundaki çoğu trend belirleyicinin, içeriklerini çarşamba günü yayınlanması da bu söylemimizi temellendiriyor.

Bu Hassas Noktalara Dikkat!

Takdir edersiniz ki her mesleğin püf noktaları vardır. Bunları zamanla tecrübe ederek öğreniriz, şanslıysak başkalarının deneyimlerinden yararlanırız. Bizler de işinizi kolaylaştırmak adına dünyaca ünlü influencer’lar tarafından dillendirilen hassas noktaları sizler için derledik:

  • Kitlenizle Etkileşim Kurun!

Tek taraflı iletişim kuran insanlarla günlük hayatımızda da çok konuşmak istemeyiz değil mi? Bu yüzden influencer’ların da takipçi kitlelerine karşı sadece verici konumda olmaması gerekiyor. Gerektiğinde kullanılan sosyal medya platformu aracılığıyla alıcı durumuna geçerek iletişimi güçlendirmelisiniz. Örneğin anketler yaparak soru sormalı, takipçilerinizin fikirlerine değer vermelisiniz.

  • Ulaşılabilir Olun, Değer Verin!

Bu noktanın farkına varamayan kişiler, çok fazla takipçileri olsa da influencer olamazlar. Çünkü takipçi kitleniz, sizi ulaşılabilir gördüğünde değer verir ve benimser.

  • Takip Etmekten Çekinmeyin!

Kendi alanınızla ilgili ne kadar sosyal medya hesabı takip ederseniz, o kadar işin içinde olursunuz. “Influencer kimseyi takip etmez!” yanılgısına düşerseniz, tabiri yerindeyse kendiniz çalıp kendiniz oynarsınız.

  • Doğal Olun!

Sosyal medyadaki takipçileriniz, olmadığınız biri gibi görünmeye çalıştığınızda samimi olmadığınızı anlar. Günlük hayatınızdaki karakterinizi yansıtmaya çalışın ve bırakın sizi olduğunuz gibi sevsinler! Önünden bile geçmeyeceğiniz mekânların ve kullanmayacağınız ürünlerin de asla tanıtımını yapmayın.

  • Hareket Nerede Network Orada!

Katılabildiğiniz bütün etkinliklerde bulunun. Nitekim başkalarıyla iletişime geçmeden büyüyemezsiniz! Kendini kanıtlamış veya kanıtlamamış, trend belirleyici olan veya olmayan tüm influencer’larla iletişimde kalın, sosyal medyadaki gönderilerinin altına yorum bırakın ve like atın.

Doğru Adımlarla Önünüzde Kuyruklar Oluşturabilirsiniz!

Günümüzde markaların çoğu, reklam bütçelerinin büyük bölümünü dijital pazarlamanın önemli bir kolu olan sosyal medya pazarlamasına ayırıyor. Hedef kitlelerine ulaşıp müşteri potansiyelini genişletmek isteyen markalar, trend belirleyici influencer’ların önünde âdeta kuyruğa giriyor! Sizler de influencer olmayı hedefliyorsanız; yaptığınız başarılı işlerle markaların radarına girebilir ve yarattığınız imaja uygun olan her anlaşmayı gündeminize alabilirsiniz. Önceliğiniz ise kitlenize faydalı ürünleri tanıtmak olmalı. Bu noktada dünyaca ünlü influencer Tammy Hembrow, “Sadece gerçekten sevdiğim markalarla çalışıyorum, böylelikle bir markayla sadece para için çalışmak zorunda kalmıyorum.” diyor!

Tüm bunların yanı sıra tekliflerinizi değerlendirirken profesyonel bir destek almanız da çok faydalı olabilir. Dijital pazarlama ajansları tarafından size uygun markalar bulunacak ve buralardan güzel teklifler alacaksınız. Hem hangi marka, bu kadar etkili bir reklam yolunu reddetmek ister ki?